Ankara Elektrik Kesintisi

Ankara elektrik kesintisi detayları bu sayfada, ilçelerinde meydana gelen planlı-plansız elektrik kesintilerini takip edebilirsiniz.

Ankara ilimizdeki elektrik dağıtım firması Başkent EDAŞ olup; “hayatın devamlılığı için sürekli enerji” felsefesi ışığında elektrik dağıtım hizmetlerini, bilgilendirme ve işletme faaliyetlerini sürdürmekte, Ankara ili sakinlerine hizmet vermekte.

Ankara Elektrik Kesintisi
Ankara Elektrik Kesintisi

Ülkemizin başkenti olan Ankara, nüfus yoğunluğu  bakımında  ikinci sıradadır (5.270.575).Konum itibari ile Türkiye’nin merkezindedir.Tarihi en az 10 bin yıl öncesine dayanmaktadır.Kara iklimine sahiptir.Şehrin dışındaki il topraklarının çoğu tahıl tarlaları bulunur.İlde çeşitli doğa güzellikleri mevcut, keçisi,tavşanı,kedisi dünya çapında bilinir.Kızılcahamam ve Beypazarı maden suyu ünlüdür.

Ankara’daki insanların çoğu hizmet sektöründe çalışır. Türkiye gayrisafi millî hasılasının %9’una sahiptir.Ankara şehrindeki özel sektörün katma değerdeki payı %85’in üzerindedir. İlin sanayisi genel olarak orta ve küçük  boylu işletmelerden oluşmaktadır.

Ankara’da enerji;Nallıhan’da Çayırhan Termik Santrali linyit (634 MW güçlü), Esenboğa termik santrali ise fuel oil (54 MW) yakarak enerji üretir. Ayrıca, Sarıyar Barajı (160 MW), Hirfanlı Barajı (Evren) (128 MW) ve Kesikköprü Barajı(76 MW) hidrolelektrik enerji üretir.

Ankara’da bulunan üniversiteler; Bir bölümü Türkiye’nin, bir bölümü, Avrupa’nın ve dünyanın en önemli üniversiteleri arasında gösterilir. Ayrıca Ankara’nın 15 yaş ve üzeri nüfusunun %12,6’sı üniversite mezunu, %1,2’si yüksek lisans mezunu, %0,5’i ise doktora mezunudur.Ankara’da eğitim veren üniversiteler şunlardır:Devlet: Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi,Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi,Vakıf: Atılım Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Ufuk Üniversitesi, Turgut Özal Üniversitesi, Anka Teknoloji Üniversitesi, İpek Üniversitesi, TED Üniversitesi, Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Yüksek İhtisas Üniversitesi.

Ankarada ulaşım;Şehir içinde karayolu, demiryolu ve havayolu ile ulaşım yapılmaktadır. Ayrıca başkent Ankara’da gelişmiş bir toplu taşımacılık sistemi şehir nüfusunun ulaşım ihtiyacını karşılar, toplu taşımacılık altyapısına rağmen ve belki ildeki refah seviyesinin bir göstergesi olarak, Ankara nüfus başına motorlu taşıt sayısında 100 kişiye 18 otomobil ile Türkiye’nin birinci şehridir.

Ankara ilçeleri;Akyurt, Altındağ, Ayaş, Balâ, Beypazarı, Çamlıdere, Çankaya, Çubuk, Elmadağ, Etimesgut, Evren, Gölbaşı, Güdül, Haymana, Kahramankazan, Kalecik, Keçiören, Kızılcahamam, Mamak, Nallıhan, Polatlı, Pursaklar, Sincan, Şereflikoçhisar, Yenimahalle.

Ankara’daki İlçelerin Elektrik Kesintileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.